Дейности в група Ябълка

venec 4Край пътеката на утринта,
продавач ме срещна с цветя.
Делник беше този ден тих и най-обикновен.
А цветя купува си света,
щом те празник трябва да красят…

venec 2На 8 април 2024 година всички деца от ДГ "Мечта" отбелязаха международния ден на ромите. Най- малките артисти от група "Ябълка" представиха танц на малките пилета, танц на пролетните цветя и закачлив танц на близалките. Изпяха любими песнички и артистично рецитираха стихотворения. Концертът завърши с детски оркестър. Децата показаха музикални умения, използвайки конче, маракаси, дайре и звънчета.

pile-

pragove 2Плети, плети, бабо Марто,
Изплети ми мартенички,
Да ги вържем на ръчички,
Да излезем на полето,
Да наберем иглика,
Кукуряк и минзухарче,
Да посрещнем гостенките –
Лястовички бързокрили,
Кукувица самотница
Кърко-щърко жабара,
Че ни водят пролетта,
Да натопли земята,
Да разтупка сърцата.
                          Елин Пелин

pragove 1

На 1 март 2024 година Баба Марта прекрачи прага на група „Ябълка“ придружена от двете си красиви внучки.

Децата я посрещнаха с много усмивки, песнички и стихчета.

Развеселена и доволна от топлото посрещане, тя подари на всички деца традиционни български мартеници, пожела им да бъдат здрави, весели, засмени и ги почерпи с вкусна питка.

Накрая всички заедно тропнаха весело хорце.

pragove-

usukvam 2„Днес с мама мартенички правим
и внимаваме никого да не забравим!
Ах, какви са хубави- бели и червени,
За да са дечицата здрави, умни и засмени!“

usukvam 1Изработването на мартенички е стара българска традиция, съхранена от поколенията. Децата от група „Ябълка” заедно със своите родители създадоха работилничка за мартенички.
Малките "ябълки" с голям интерес и вълнение оплитаха червения и белия конец, а майките им бяха активни помощници.
За да направят този момент още по-специален и да зарадват своите родители, дечицата пяха тематични песни.

Ето моменти от работилничката, проведена през февруари 2024 година .

usukvam-

surva 1Ох, Василе банго, таз година мина.
Циганската Нова вече е дошла!
Старата изниза дните през комина –
Новата пристана с дългата метла.

Иван Христов

surva surva 2

В навечерието на ромският празник Банго Васил - още Василица или още ромската Нова година, децата от група “Ябълка” с помощта на техните родители превърнаха купчината дрянови клонки, в цветни и красиви сурвакници. Те са част от подготовката за празника и с тях на 14 януари 2024 година, децата ще сурвакат своите близки за здраве.
Докато украсяваха сурвакниците, родителите ни разказаха какви са обичаите за този празник и какво трябва да бъде спазено. И отново всички заедно се заредихме с много положителни емоции и усмивки!

surva-surva-